HALKI KANDIRANLARIN DEĞİL, İZBAN EMEKÇİLERİNİN YANINDAYIZ!

İZBAN emekçilerinin %28 oranındaki zam talepleri Temmuz ayında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sonucunda karşılanmamış ve askine enflasyon oranının çok altında bir teklif sunularak anlaşmaya varılamamıştır. Uyuşmazlık raporunun tutulmasından itibaren 60 günlük süre içerisinde yasal haklarını kullanan İZBAN emekçileri 10 Aralık itibariyle greve çıkmışlardır. Bu haklı ve onurlu grev hepimizindir.

Krizin faturası emekçilere kesilirken ve emekçi halk yoksullaşırken, bu anlamlı grev ülkenin tümüne örnek teşkil etmektedir.  İZBAN emekçileri aslında hak ettiklerinden çok daha azını, yalnızca hayatın pahalılığı oranında bir zammı talep etmişlerdir. Aldıkları ücretin değerinin geçtiğimiz yıla oranla daha da düşmesini istememektedirler. Bu talebin anlaşılmayacak bir tarafı yoktur ve son derece açıktır.

İzmir’in kent içi ulaşımının önemli bir parçası olan, her gün yüzbinlerce İzmirli emekçinin işine ve okuluna gitmesi için ter döken İZBAN emekçileri, her emekçinin hakkı olduğu gibi insan onuruna yakışan koşullarda çalışmalıdır. Gelinen süreçte temel bir hak olan toplu ulaşımda bile “Artı Para” uygulamasıyla kar derdine düşenler şimdi de emekçinin aldığı ücrete göz dikmişlerdir.  İzmir’de toplu ulaşımın aksamadan sağlanması sorumluluğu, emekçilere hak ettikleri çalışma koşullarını sağlamayı da içerir. İZBAN A.Ş.’nin eşit hisseli ortakları olan TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ise bu sorumluluktan kaçmaktadır.

Emekçilerin talebini yerine getirmediği gibi İZBAN A.Ş. yönetimi, dün akşam kamuoyunu yanıltan zam rakamları ve sendikalı işçilerin %65 zam istediği yönünde asılsız açıklamalarda bulunmuştur. İzmir halkını İZBAN emekçilerinin mağdur ettiğine yönelik açıklamalar yapan ve ardından grev kırıcı kimi adımlar atan İZBAN A.Ş. yönetimi açıkça emek düşmanlığı yapmaktadır.

Bugün İzmir’de ulaşımın aksamasının esas sorumlusu, her anlamda meşru olan İZBAN emekçilerinin taleplerini karşılamayan İZBAN A.Ş. yönetimi ve kentin ulaşımını kar kaygısıyla düzenleyenlerdir. İZBAN emekçileri haklı grevlerinde yalnız değildir. İZBAN emekçisi kazanırsa tüm İzmir halkı kazanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir